Władze irańskie Eye Bitcoin (BTC) ds. płatności za import

Zgodnie ze sprawozdaniami z 30 października 2020 r., rząd irański nałożył na górników Bitcoin w kraju obowiązek sprzedaży swoich monet państwu, dzięki czemu władze mogą wykorzystywać walutę cyfrową do płacenia za import w ramach wyniszczających sankcji międzynarodowych.

Iran Nadzieja na Bitcoin

Podczas gdy Iran jest jednym z najbogatszych krajów świata, jeśli chodzi o wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego, gospodarka państwa islamskiego została niemalże sparaliżowana sankcjami międzynarodowymi, Crypto Bank a także pandemią COVID-19, która rozbiła codzienne wydobycie ropy naftowej z 3,1 mln baryłek do zaledwie 1,9 mln.

Chcąc złagodzić trudności gospodarcze i wygenerować środki na pokrycie kosztów importu, Ministerstwo Energii i Bank Centralny Iranu wprowadziły przepisy, które nakładają na zarejestrowanych w regionie górników bitcoinów obowiązek sprzedaży państwu monet.

Przypomnimy, że w sierpniu 2019 r. rząd Iranu oficjalnie zalegalizował działalność wydobywczą w walucie kryptońskiej i nałożył na górników obowiązek uzyskania niezbędnej licencji od Ministerstwa Przemysłu, Górnictwa i Handlu.

Na źródła bliskie ostatniemu rozwojowi, Iran, który niedawno zmienił swoją podstawową walutę rezerwową z dolara amerykańskiego na chiński juan, ponieważ nie może już uzyskać dostępu do swoich rezerw w dolarach amerykańskich, obserwował krach rezerw zagranicznych o ponad 33 procent w ciągu ostatnich 24 miesięcy i teraz szuka sposobów, aby odwrócić swoją malejącą fortunę.

Podczas gdy Bitcoin (BTC) i inne kryptokursy są zupełnie inne niż światowe waluty fiat, irański rząd ma nadzieję, że bezgraniczny charakter tych pierwszych ułatwi mu płacenie swoim międzynarodowym partnerom handlowym.

Chociaż rząd nie ujawnił jeszcze więcej szczegółów dotyczących tego posunięcia, CBI zasygnalizowało jednak, że górnicy będą musieli wysyłać kryptoidy bezpośrednio do konkretnych kanałów, które zostaną im udostępnione.

W związku z tym, że cena bitcoinów (BTC) zmierza obecnie ponownie w kierunku księżyca, nie wiadomo jeszcze, czy rząd irański będzie w stanie nabyć monety od górników po rozsądnej cenie, która sprawi, że transakcja będzie korzystna dla wszystkich stron.

Stanowisko Iranu w sprawie kryptońskiej waluty pozostaje niejasne, ponieważ nie można uznać, że rządowe przepisy dotyczące rosnącej klasy aktywów cyfrowych są w pełni akceptowalne, jednak nowy sojusz może potencjalnie odwrócić sytuację, zwłaszcza jeśli kraj skutecznie złagodzi negatywne skutki swoich międzynarodowych sankcji za pomocą bitcoinów.